kate - en to eo translation catalogue (325 entries)

en: Failed to expand the command '%1'.
eo: la komando '%1' fuŝis.

en: Kate External Tools
eo: Kate Eksternaj iloj

en: Edit External Tool
eo: Redaktu eksternan ilon

en: &Label:
eo: &Markaĵo:

en: The name will be displayed in the 'Tools->External' menu
eo: La nomo estos vidigata en la menuo 'Iloj-&gt;Eksternaj programoj'

en: S&cript:
eo: S&kripton:

en: &Executable:
eo: &Programo:

en: The executable used by the command. This is used to check if a tool should be displayed; if not set, the first word of <em>command</em> will be used.
eo: La programo uzata de la komando. Tio estas uzata por kontroli, ĉu ilo estu vidigata. Se ne markita, la unua vorto de la <em>komando</em> estos uzata.

en: &Mime types:
eo: &MIME-tipoj:

en: A semicolon-separated list of mime types for which this tool should be available; if this is left empty, the tool is always available. To choose from known mimetypes, press the button on the right.
eo: Disita de punktokomoj MIME-tipa listo, por kiu tiu ilo estu uzebla. Se tio estas malplena, la ilo ĉiam estas uzebla. Por elekti difinajn MIME-tipojn, premu la butonon dekstre.

en: Click for a dialog that can help you creating a list of mimetypes.
eo: Kliku por dialogo, kiu povas helpi von krei MIME-tipan liston.

en: &Save:
eo: Kon&servu:

en: None
eo: Neniu

en: Current Document
eo: Nuna dokumento

en: All Documents
eo: Ĉiuj dokumentoj

en: You can elect to save the current or all [modified] documents prior to running the command. This is helpful if you want to pass URLs to an application like, for example, an FTP client.
eo: Vi povas elekti, ĉu ĝi konservas la nunan aŭ ĉiujn (ŝanĝitajn) dokumentojn antaŭlanĉe. Tio estas helpema, se vi volas tradoni la URLon al aplikaĵo kiel FTP-uzantulilo.

en: &Command line name:
eo: &Komandlinia nomo:

en: If you specify a name here, you can invoke the command from the view command lines with exttool-the_name_you_specified_here. Please do not use spaces or tabs in the name.
eo: Se vi difinas nomon ĉi tie, vi povas lanĉi la komandon el la komandlinia rigardilo per exttool-la_difina_nomo. Ne uzu spacajn signojn en la nomo.

en: You must specify at least a name and a command
eo: Vi devas difini minimume nomon kaj komandon

en: Select the MimeTypes for which to enable this tool.
eo: Elektu la MIME-tipojn, por kiuj ebligi la ilon.

en: Select Mime Types
eo: Elektu MIME-tipojn

en: &New...
eo: &Nova...

en: &Edit...
eo: &Redaktilu...

en: Insert &Separator
eo: Enmetu disan linion

en: This list shows all the configured tools, represented by their menu text.
eo: La listo montras ĉiujn agorditajn ilojn, reprezentataj de iliaj menutekstoj.

en:  INS
eo:  enm

en:  NORM
eo:  norm

en:  Line: %1 Col: %2
eo:  Linio: %1 Kol: %2

en:  R/O
eo:  nurlege

en:  OVR
eo:  anst

en: Do you really want to pipe the text to the console? This will execute any contained commands with your user rights.
eo: Ĉu vi vere deziras konduki la tekston al la konzolo? Tio lanĉos ĉion kiel skripto per viaj uzantaj rajtoj.

en: Pipe to Console?
eo: Ĉu &Konduki al la konzolo?

en: Pipe to Console
eo: &Konduki al la konzolo

en: Documents
eo: Dokumentoj

en: Filesystem Browser
eo: Dosiersistema rigardilo

en: Find in Files
eo: Trovu en dosieroj

en: Terminal
eo: Terminalo

en: Create a new document
eo: Kreas novan dokumenton

en: Open an existing document for editing
eo: Malfermu ekzistantan dokumenton

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
eo: Tiu ĉi listo montras ĉiun dosieron malfermitajn de la pasinta tempo.

en: Save A&ll
eo: Konservu ĉ&iujn

en: Save all open, modified documents to disk.
eo: Konservu ĉiujn malfermitajn kaj ŝanĝitajn dokumentojn sur disko.

en: Close the current document.
eo: Fermas la nunan dokumenton.

en: Clos&e All
eo: &Fermu ĉiujn

en: Close all open documents.
eo: Fermas ĉiujn dokumentojn.

en: Send one or more of the open documents as email attachments.
eo: Sendu unu aŭ pli de la malfermitaj dokumentoj kiel retpoŝta aldono.

en: Close this window
eo: Fermu la fenestron

en: Create a new Kate view (a new window with the same document list).
eo: Kreu novan Kodredaktilo rigardon (nova fenestro kun la sama dokumentolisto).

en: External Tools
eo: Eksternaj iloj

en: Launch external helper applications
eo: Lanĉu eksternajn helpaplikaĵojn

en: Open W&ith
eo: Malfermu &per

en: Open the current document using another application registered for its file type, or an application of your choice.
eo: Malfermu la nunan dokumenton uzante alian aplikaĵon registritan por la dosiertipo aŭ aplikaĵon de via elekto.

en: Configure the application's keyboard shortcut assignments.
eo: Agordu la registron de klavarkombinado.

en: Configure which items should appear in the toolbar(s).
eo: Agordu la aperado de aĵoj en la ilzono.

en: Configure various aspects of this application and the editing component.
eo: Agordu diversajn ecojn de la aplikaĵo kaj la redaktantaj partoj.

en: &Pipe to Console
eo: &Konduku al la konzolo

en: This shows useful tips on the use of this application.
eo: Tiu motras helpajn konsilojn por uzi tiun aplikaĵon.

en: &Plugins Handbook
eo: &Kromprograma manlibro

en: This shows help files for various available plugins.
eo: Tiu montras helpajn dosierojn por diversaj kormaĵoj.

en: &Manage...
eo: &Mastrumu...

en: &Quick Open
eo: &Rapida Malfermo

en: New file opened while trying to close Kate, closing aborted.
eo: Nova dosiero malfermiĝis dum finiga provo de Kodredaktilo; finigo interrompita.

en: Closing Aborted
eo: Finigo interrompita

en: &Other...
eo: &Aliaj...

en: Other...
eo: Aliaj...

en: Application '%1' not found!
eo: Programo '%1' ne troveblas

en: Application Not Found!
eo: Programo ne troveblas!

en: <p>The current document has not been saved, and cannot be attached to an email message.<p>Do you want to save it and proceed?
eo: <p>La nuna dokumento ne estis savata kaj ne eblas aldoni ĝin al e-letero.<p>Ĉu vi volas konservi ĝin kaj pluigi?

en: Cannot Send Unsaved File
eo: Ne povas sendi nekonservitajn dosierojn

en: The file could not be saved. Please check if you have write permission.
eo: Ne eblis konservi la dosieron. Bonvolu kontroli, ĉu vi havas skribopermeson.

en: <p>The current file:<br><strong>%1</strong><br>has been modified. Modifications will not be available in the attachment.<p>Do you want to save it before sending it?
eo: <p>La nuna dosiero <br><strong>%1</strong> <br>estas ŝanĝita. Ŝanĝaĵoj ne estos uzeblaj en la aldonaĵon. <p>Ĉu vi volas konservi ĝin antaŭ vi sendos ĝin?

en: Save Before Sending?
eo: Konservu antaŭ sendado?

en: Do Not Save
eo: &Ne konservu

en: Email Files
eo: Retpoŝtdosieroj

en: &Show All Documents >>
eo: Montru ĉ&iujn dokumentojn >>

en: &Mail...
eo: &Retpoŝto...

en: <p>Press <strong>Mail...</strong> to email the current document.<p>To select more documents to send, press <strong>Show All Documents&nbsp;&gt;&gt;</strong>.
eo: <p>Premu <strong>E-letero...</strong> por retpoŝtigi la nuna dokumenton. <p>Se vi volas sendi pli multajn dokumentoj, premu <strong>Montru ĉiujn dokumentojn&nbsp;&gt;&gt;</strong>.

en: Name
eo: Nomo

en: &Hide Document List <<
eo: &Kaŝu dokumentoliston <<

en: Press <strong>Mail...</strong> to send selected documents
eo: Premu <strong>E-letero...</strong> por sendi elektitajn dokumentojn

en: Documents Modified on Disk
eo: Dokumento ŝanĝita sur la malmola disko

en: &Ignore
eo: &Ignoru

en: &Overwrite
eo: &Anstataŭigu

en: <qt>The documents listed below has changed on disk.<p>Select one or more at the time and press an action button until the list is empty.</qt>
eo: <qt>La dokumentoj poste listigi ŝanĝiĝis sur la disko.<p>Elektu unun aŭ pliajn samtempe kaj premu agadbutonon ĝis la listo malpleniĝis.</qt>

en: Filename
eo: Dosiernomo

en: Status on Disk
eo: Statuso ĉe la malmola disko

en: Modified
eo: Ŝanĝita

en: Created
eo: Kreita

en: Deleted
eo: Forigita

en: &View Difference
eo: &Montru diferencon

en: Calculates the difference between the the editor contents and the disk file for the selected document, and shows the difference with the default application. Requires diff(1).
eo: Kalkulu la diferencon inter la redaktila enhavo kaj la surdiska disiero pri la elektita dosiero, kaj montru la diferencojn per la kutima programo. Diff bezonata(1).

en: Could not save the document 
    '%1'
eo: Ne eblas registri dokumenton 
     '%1'

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
eo: la diff programo fiaskis. Bonvolu certiĝi ke diff(1) estas instalita kaj troveblas en via PATH.

en: Error Creating Diff
eo: Eraro kreante Diff

en: Application
eo: Aplikaĵo

en: General
eo: Ĝenerale

en: General Options
eo: Ĝeneralaj opcioj

en: &Appearance
eo: &Apereco

en: &Show full path in title
eo: &Montru plenan padon en la titolo

en: If this option is checked, the full document path will be shown in the window caption.
eo: Se tiu elekto estas markita, tiam la tuta dokumentvojo estas vidigata.

en: &Behavior
eo: Konduto

en: Sync &terminal emulator with active document
eo: Sinkronigu &Konzolon kun la aktiva dokumento

en: If this is checked, the built in Konsole will <code>cd</code> to the directory of the active document when started and whenever the active document changes, if the document is a local file.
eo: Se elektita, la enkonstruita Konzolo lanĉiĝas kun la dosierujo de la aktiva dokumento. Kaj same ŝanĝiĝas la dosierujo se vi iras al alia loka dokumento.

en: Wa&rn about files modified by foreign processes
eo: Ave&rtu pri dosieroj ŝanĝitaj de aliaj procezoj

en: If enabled, when Kate receives focus you will be asked what to do with files that have been modified on the hard disk. If not enabled, you will be asked what to do with a file that has been modified on the hard disk only when that file gains focus inside Kate.
eo: Se eblas, kiam Kate ricevas fokuson, al vi demandos kion farenda per la dosiero ŝanĝita sur la malmola disko. Se ne eblas, al vi demandos kion farenda per tiu dosiero nur kiam la dosiero ricevos la fokuson ene de Kate.

en: Meta-Information
eo: Superinformoj

en: Keep &meta-information past sessions
eo: Retenu superinformojn pri estintaj seancoj

en: Check this if you want document configuration like for example bookmarks to be saved past editor sessions. The configuration will be restored if the document has not changed when reopened.
eo: Marku ĉi tiun, se vi volas konservi informojn kiel legosignojn pri estintaj redaktilseancoj.. La agordo estos rekreata, se la dokumento neŝangis antaŭ remalfermo.

en: &Delete unused meta-information after:
eo: &Forigu neuzatajn superinformojn post:

en: (never)
eo: (neniam)

en:  day(s)
eo:  tago(j)

en: Sessions
eo: Seancoj

en: Session Management
eo: Seanca mastrumado

en: Elements of Sessions
eo: Seanca ero

en: Check this if you want all your views and frames restored each time you open Kate
eo: Elektu, se vi deziras restarigon de ĉiuj viaj rigardoj kaj subdokumentoj ĉe lanĉo de Kodredaktilo

en: Behavior on Application Startup
eo: Konduto dum programa lanĉo

en: &Start new session
eo: &Lanĉu novan seancon

en: &Load last-used session
eo: &Legu lastan uzitan seancon

en: &Manually choose a session
eo: &Mane elektu sesion

en: Behavior on Application Exit or Session Switch
eo: Konduto kiam la programo finiĝas aŭ kiam la sesio ŝanĝiĝas

en: &Do not save session
eo: &Ne registru seancon

en: &Save session
eo: &Registru seancon

en: &Ask user
eo: Demandu uzanton

en: File Selector
eo: Montru dosierelektilon

en: File Selector Settings
eo: Agordu dosierelektilon

en: Document List
eo: Dokumenta listo

en: Document List Settings
eo: Dokumenta listo agordoj

en: Plugins
eo: Kromaĵoj

en: Plugin Manager
eo: Kromaĵo administrilo

en: Editor
eo: Redaktilo

en: Pattern:
eo: Ŝablono:

en: Case sensitive
eo: Usklecodistinga

en: Regular expression
eo: Regulesprimo

en: Template:
eo: Ŝablono:

en: Files:
eo: Dosieroj:

en: Folder:
eo: Dosierujoj:

en: Recursive
eo: Rekursie

en: Find
eo: Trovu

en: <p>Enter the expression you want to search for here.<p>If 'regular expression' is unchecked, any non-space letters in your expression will be escaped with a backslash character.<p>Possible meta characters are:<br><b>.</b> - Matches any character<br><b>^</b> - Matches the beginning of a line<br><b>$</b> - Matches the end of a line<br><b>\&lt;</b> - Matches the beginning of a word<br><b>\&gt;</b> - Matches the end of a word<p>The following repetition operators exist:<br><b>?</b> - The preceding item is matched at most once<br><b>*</b> - The preceding item is matched zero or more times<br><b>+</b> - The preceding item is matched one or more times<br><b>{<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched exactly <i>n</i> times<br><b>{<i>n</i>,}</b> - The preceding item is matched <i>n</i> or more times<br><b>{,<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched at most <i>n</i> times<br><b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - The preceding item is matched at least <i>n</i>, but at most <i>m</i> times.<p>Furthermore, backreferences to bracketed subexpressions are available via the notation <code>\#</code>.<p>See the grep(1) documentation for the full documentation.
eo: Donu la regulan esprimon laŭ kiu vi volas serĉi tie ĉi. <p>Se 'regulesprimo' ne estas markita, ĉiu nespacetsigno en via esprimo haviĝos antaŭstaran eskapsignon.<p>Eblaj ĵokersignoj estas:<br><b>.</b> - konvenas al ĉiu signo<br><b>^</b> - konvenas al la linikomenco<br><b>$</b> - konvenas al la linifino<br><b>\\\&lt;</b> - konvenas al vortkomenco<br><b>\\\&gt;</b> - konvenas al vortofino<br><br>La sekvaj oftecosignoj uzeblas:<br><b>?</b> - la antaŭa ero okazu unufoje aŭ tute ne<br><b>*</b> - la antaŭa ero okazu kiom ajn ofte aŭ tute ne<br><b>+</b> - la antaŭa ero okazu unufoje aŭ pli ofte<br><b>{<i>n</i>}</b> - la antaŭa ero okazu ekzakte <i>n</i> fojojn<br><b>{<i>n</i>,}</b> - la antaŭa ero okazu almenaŭ <i>n</i> fojojn<br><b>{,<i>n</i>}</b> - la antaŭa ero okazu maksimume <i>n</i> fojojn<br><b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - la antaŭa ero okazu almenaŭ <i>n</i>,<br>   sed maksimume <i>m</i> fojojn.<br><br>Krome eblas referencoj al enkrampaj subesprimoj<br>per \\<i>n</i>. <p>Vidu la manlibron de grep(1) por la tuta dokumentaro.

en: Enter the file name pattern of the files to search here.
    You may give several patterns separated by commas.
eo: Donu la serĉoŝablonon por la serĉendaj dosieroj.
    Vi povas doni plurajn ŝablonoj disigante ilin per komoj.

en: You can choose a template for the pattern from the combo box
    and edit it here. The string %s in the template is replaced
    by the pattern input field, resulting in the regular expression
    to search for.
eo: Vi povas elekti ŝablonon el la listo kaj adapti ĝin laŭ viaj
    bezonoj. La signovico %s en la ŝablono estos anstataŭigata
    per la esprimo donita de vi. Laŭ la rezultanta regula esprimo
    poste okazos la serĉo.

en: Check this box to search in all subfolders.
eo: Elektu por traserĉi ĉiujn subdosierujojn.

en: If this option is enabled (the default), the search will be case sensitive.
eo: Se tiu elekto estas ebligita (norme), la serĉo estos usklecodistinga.

en: <p>If this is enabled, your pattern will be passed unmodified to <em>grep(1)</em>. Otherwise, all characters that are not letters will be escaped using a backslash character to prevent grep from interpreting them as part of the expression.
eo: <p>Se tiu etas ebligita, via ŝablono neŝanĝate pasas al <em>grep(1)</em>. Alie ĉiuj signoj, kiuj ne estas literoj, haviĝos eskapsignon (deklivon), por ke <em>grep(1)</em> ne interpretu ilin kiel parto de la esprimo.

en: The results of the grep run are listed here. Select a
    filename/line number combination and press Enter or doubleclick
    on the item to show the respective line in the editor.
eo: La rezultoj de la trarigardo estas listigataj tie ĉi. Elektu kombinon el dosiernomo/lininombro kaj premu la konfirmklavon aŭ duklaku sur la ero por vidi la koncernan linion en la redaktilo.

en: You must enter an existing local folder in the 'Folder' entry.
eo: Vi devas tajpi jam ekzistanta loka dosierujo en la 'Dosierujo' formularero.

en: Invalid Folder
eo: Nevalida dosierujo

en: <strong>Error:</strong><p>
eo: <strong>Eraroj:</strong><p>

en: Grep Tool Error
eo: Grep-Ila eraro

en: Start Kate with a given session
eo: Lanĉu Kate-on per donata seanco

en: Use a already running kate instance (if possible)
eo: Uzu jam lanĉita kate (se eblas)

en: Only try to reuse kate instance with this pid
eo: Nur provu uzi Kate-on per tiu pid.

en: Set encoding for the file to open
eo: Elektu kodigon por la malfermendan dosieron

en: Navigate to this line
eo: Iru al tiu linio

en: Navigate to this column
eo: Iru al tiu kolumno

en: Read the contents of stdin
eo: Legu la enhavon de la normeniro

en: Document to open
eo: Malfermenda dokumento

en: Kate
eo: Kodredaktilo

en: Kate - Advanced Text Editor
eo: Kodredaktilo - Progresinta KDE-tekstredaktilo

en: (c) 2000-2005 The Kate Authors
eo: © 2000-2003 La aŭtoroj de Kate

en: Maintainer
eo: Fleganto

en: Core Developer
eo: Precipa programisto

en: The cool buffersystem
eo: La bonega bufrosistemo

en: The Editing Commands
eo: La Redaktokomandoj

en: Testing, ...
eo: Testado, ...

en: Former Core Developer
eo: Estinta, precipa programisto

en: KWrite Author
eo: Aŭtoro de Kodredaktilo

en: KWrite port to KParts
eo: Adapto al KPartoj

en: KWrite Undo History, Kspell integration
eo: Malfarhistorio, enkonstruado de literumilo

en: KWrite XML Syntax highlighting support
eo: Subteno por kolorigo de XML-sintakso

en: Patches and more
eo: Flikoj kaj pli

en: Developer & Highlight wizard
eo: Programista kaj akcenta agordilo

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
eo: Emfazo por RPM-Spec-dosieroj, Perlo, Diff kaj pli

en: Highlighting for VHDL
eo: Emfazado por VHDL

en: Highlighting for SQL
eo: Emfazado por SQL

en: Highlighting for Ferite
eo: Emfazado por Ferito

en: Highlighting for ILERPG
eo: Emfazado por ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
eo: Emfazado por LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
eo: Emfazado por Muntodosieroj, Pitono

en: Highlighting for Python
eo: Emfazado por Pitono

en: Highlighting for Scheme
eo: Emfazado por Skemo

en: PHP Keyword/Datatype list
eo: PHP-Ŝlosilvorto/Datumtipo-listo

en: Very nice help
eo: Tre bela helpo

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
eo: Ĉiuj kontribuintoj, kiujn mencii mi forgesis

en: <p>The document '%1' has been modified, but not saved.<p>Do you want to save your changes or discard them?
eo: <p>La dokumento '%1' estas ŝanĝita, sed ne konservita. <p>Ĉu vi volas konservi aŭ forĵeti la ŝanĝojn?

en: Close Document
eo: Malfermu dokumento

en: Reopening files from the last session...
eo: Remalfermo de dosieroj de la pasinta seanco...

en: Starting Up
eo: Lanĉanta

en: Default Session
eo: Defaŭlta Seanco

en: Unnamed Session
eo: Sennoma Seanco

en: Session (%1)
eo: Seanco (%1)

en: Save Session?
eo: Ĉu Registri Seancon

en: Save current session?
eo: Ĉu Registri nunan seancon?

en: Do not ask again
eo: Ne demandu refoje

en: No session selected to open.
eo: Neniu seanco elektita por malfermi.

en: No Session Selected
eo: Neniu seanco elektita

en: Specify Name for Current Session
eo: Donu nomon al la nuna seanco

en: Session name:
eo: Seanca nomo:

en: To save a new session, you must specify a name.
eo: Por registri novan seancon, vi devas indiki nomon.

en: Missing Session Name
eo: Seanca nomo mankas

en: Specify New Name for Current Session
eo: Donu nomon por la nuna seanco

en: To save a session, you must specify a name.
eo: Por registri seancon, vi devas indiki nomon.

en: Session Chooser
eo: Seanca elektilo

en: Open Session
eo: Malfermu seancon

en: New Session
eo: Nova seanco

en: Session Name
eo: Seanca nomo

en: Open Documents
eo: Malfermu dokumentojn

en: &Always use this choice
eo: &Ĉiam uzu tiun elekton.

en: &Open
eo: &Malfermu

en: Manage Sessions
eo: Mastrumu seancojn

en: &Rename...
eo: &Renomu...

en: Specify New Name for Session
eo: Indiku novan nomon por tiu seanco.

en: Sort &By
eo: Ordigu &laŭ

en: Opening Order
eo: Malfermu ordon

en: Document Name
eo: &Dokumenta nomo

en: <b>This file was changed (modified) on disk by another program.</b><br />
eo: <b>Tiu dosiero estis ŝangata en la disko de alia programo.</b><br />

en: <b>This file was changed (created) on disk by another program.</b><br />
eo: <b>Tiu dosiero estis kreata en la disko de alia programo.</b><br />

en: <b>This file was changed (deleted) on disk by another program.</b><br />
eo: <b>Tiu dosiero estis forigata en la disko de alia programo.</b><br />

en: Background Shading
eo: Fona ombro

en: &Enable background shading
eo: &Ebligu fonan ombron

en: &Sort by:
eo: &Ordigu laŭ:

en: Set the color for shading viewed documents.
eo: Agordu koloron de la vidata dokumenta fono.

en: Set the sorting method for the documents.
eo: Agordu sortan metodon por la dokumentoj

en: A KDE text-editor component could not be found;
    please check your KDE installation.
eo: KDE-tekstredaktilo-parto ne troveblas!
    Bonvolu kontroli vian instaladon de KDE.

en: Use this to close the current document
eo: Uzu tion, por fermi la nunan dokumenton

en: Use this command to print the current document
eo: Uzu tion, por presi la nunan dokumenton

en: Use this command to create a new document
eo: Uzu tion, por krei novan dokumenton

en: Use this command to open an existing document for editing
eo: Uzu tion, por malfermi ekzistantan dokumenton por redakti

en: Create another view containing the current document
eo: Igu alian rigardon, kiu havas la nunan dokumenton

en: Choose Editor...
eo: Elektu redaktilon...

en: Override the system wide setting for the default editing component
eo: Superstiru la sistemagordon por la norma redaktilparto

en: Close the current document view
eo: Fermu la nunan rigardon de dokumento

en: Use this command to show or hide the view's statusbar
eo: Uzu tiun komandon por videbligi aŭ nevidebligi la staton de la rigardo

en: Sho&w Path
eo: Montru &padon

en: Hide Path
eo: Nevidebligu la vojon

en: Show the complete document path in the window caption
eo: Videbligu la tutan dokumentvojon en la fenestro

en: Open File
eo: Malfermu dosieron

en: The given file could not be read, check if it exists or if it is readable for the current user.
eo: Tiu dosiero ne estas legebla. Kontrolu, ĉu ĝi ekzistas aŭ estas legebla por la nuna uzanto.

en: KWrite
eo: Kodredaktilo

en: KWrite - Text Editor
eo: Kodredaktilo - Progresinta KDE-tekstredaktilo

en: The file '%1' could not be opened: it is not a normal file, it is a folder.
eo: La dosiero '%1' ne estas malfermebla, ĉar ĝi ne estas normala dosiero, sed dosierujo.

en: Choose Editor Component
eo: Elektu redaktilo parton

en: New Tab
eo: Nova tabo

en: Close Current Tab
eo: Fermu &nunan tabon

en: Activate Next Tab
eo: Aktivigu la sekvontan tabon

en: Activate Previous Tab
eo: Aktivigu la antaŭan tabon

en: Split Ve&rtical
eo: Dividu &vertikale

en: Split the currently active view vertically into two views.
eo: Disigu vertikale la aktualan rigardon je du.

en: Split &Horizontal
eo: Dividu &horizontale

en: Split the currently active view horizontally into two views.
eo: Disigu horizontale la aktualan rigardon je du.

en: Cl&ose Current View
eo: Fermu la &nunan rigardon

en: Close the currently active splitted view
eo: Fermu la nunan rigardon de dokumento

en: Next View
eo: Sekva rigardo

en: Make the next split view the active one.
eo: Aktivigu la sekvan rigardon.

en: Previous View
eo: Antaŭa rigardo

en: Make the previous split view the active one.
eo: Aktivigu la pasintan rigardon.

en: Open a new tab
eo: Malfermu novan tabon

en: Close the current tab
eo: Fermu la nunan tabon

en: Tool &Views
eo: Vidaj Iloj

en: Show Side&bars
eo: Montru flanklistelon

en: Hide Side&bars
eo: Kaŝu flanklistelon

en: Show %1
eo: Montru %1

en: Hide %1
eo: Nevidebligu %1

en: Behavior
eo: Konduto

en: Make Non-Persistent
eo: Maldaŭrigu

en: Make Persistent
eo: Daŭrigu

en: Move To
eo: Movu al

en: Left Sidebar
eo: Maldekstra flanklistelo

en: Right Sidebar
eo: Desktra flanklistelo

en: Top Sidebar
eo: Supra flanklistelo

en: Bottom Sidebar
eo: Malsupra flanklistelo

en: <qt>You are about to hide the sidebars. With hidden sidebars it is not possible to directly access the tool views with the mouse anymore, so if you need to access the sidebars again invoke <b>Window &gt; Tool Views &gt; Show Sidebars</b> in the menu. It is still possible to show/hide the tool views with the assigned shortcuts.</qt>
eo: <qt>Vi estas kaŝanta la flanklistelon. Kiam ĝi estas kaŝita, vi ne plu povas atingi ĝin rekte per la muso, vi do devas atingi ĝin per <b>Fenestro &gt; Ilo rigardo &gt Montru flanklistelon<b> en la menuo. Vi ĉiam povas malkaŝi/kaŝi la ilan rigardon per la elektitaj literoj.

en: Comment
eo: Komento

en: Here you can see all available Kate plugins. Those with a check mark are loaded, and will be loaded again the next time Kate is started.
eo: Ĉi tie vi povas vidi ĉiujn haveblajn Kodredaktilo-kromaĵojn. Tiuj kun marko jam estas lanĉita, kaj denove lanĉos ĉiam kiam Kodredaktilo lanĉos.

en: Save As (%1)
eo: Konservu kiel (%1)

en: Save Documents
eo: Konservu dokumentojn

en: &Save Selected
eo: Kon&servu la elektitan

en: &Abort Closing
eo: &Interrompu la malfermadon

en: <qt>The following documents have been modified. Do you want to save them before closing?</qt>
eo: <qt>La sekvaj dokumentoj ŝanĝiĝis. Ĉu vi volas konservi ilin antaŭ fermo?</qt>

en: Title
eo: Titolo

en: Location
eo: Loko

en: Projects
eo: Projektoj

en: Se&lect All
eo: E&lektu ĉion

en: Data you requested to be saved could not be written. Please choose how you want to proceed.
eo: La datumoj, kiujn vi postulis konservi, ne eblas skribi. Elektu, kiel vi volas plufari.

en: Current Document Folder
eo: Nuna dokumentdosierujo

en: <p>Here you can enter a path for a folder to display.<p>To go to a folder previously entered, press the arrow on the right and choose one. <p>The entry has folder completion. Right-click to choose how completion should behave.
eo: <p>Ĉi tie vi povas enigi vojon por vidigi dosierujon. <p>Por elekti antaŭe enigitan dosierujon, premu la dekstran sagon kaj elekti iun. <p>La enigejo havas dosierujan tutigecon. Kliku dekstre por elekti, kiel la agmaniero funkciu.

en: <p>Here you can enter a name filter to limit which files are displayed.<p>To clear the filter, toggle off the filter button to the left.<p>To reapply the last filter used, toggle on the filter button.
eo: <p>Ĉi tie vi povas enigi nomfiltrilon por fiksigi, kiuj dosieroj estas vidigata. <p>Por malplenumigi la filtron malŝaltu la filtrobutonon ĉe la maldekstra flanko. <p>Por refunkciigi la lastuzitan filtron ŝaltu la filtrobutonon.

en: <p>This button clears the name filter when toggled off, or reapplies the last filter used when toggled on.
eo: <p>Tiu butono malplenumigas la nomfiltron, kiam oni malŝatas ĝin, aŭ refunkciigas la lastuzitan filtron, kiam oni ŝatas ĝin.

en: Apply last filter ("%1")
eo: Apliku lastan filtrilon ("%1")

en: Clear filter
eo: Forviŝu filtrilon

en: Toolbar
eo: Illistelo

en: A&vailable actions:
eo: U&zeblaj agoj:

en: S&elected actions:
eo: &Elektitaj agoj:

en: Auto Synchronization
eo: Aŭtomata sinkronigo

en: When a docu&ment becomes active
eo: Kiam doku&mento aktiviĝos

en: When the file selector becomes visible
eo: Kiam la dokumentelektilo estiĝos videbla

en: Remember &locations:
eo: Restarigu &rigardoagordon:

en: Remember &filters:
eo: Remalfermu &filtrilojn:

en: Session
eo: Seanco

en: Restore loca&tion
eo: Restarigu &rigardoagordon

en: Restore last f&ilter
eo: Remalfermu lastan fi&ltrilon

en: <p>Decides how many locations to keep in the history of the location combo box.
eo: <p>Decidas kiom da situoj (rigardoagordoj) estu memoritaj en la situlisto.

en: <p>Decides how many filters to keep in the history of the filter combo box.
eo: <p>Decidas kiom da filtriloj estu memoritaj en la filtrila listo

en: <p>These options allow you to have the File Selector automatically change location to the folder of the active document on certain events.<p>Auto synchronization is <em>lazy</em>, meaning it will not take effect until the file selector is visible.<p>None of these are enabled by default, but you can always sync the location by pressing the sync button in the toolbar.
eo: <p>Tiuj elektoj ebligas al vi la agordon, ke la dosierelektilo aŭtomate ŝangas la lokon al la dosierujo de nuna dokumento dum definitaj okazoj. <p>Memasimileco estas <em>inerta</em>. Tio estas, ĝi nur havas rezulton, kiam la dosierelektilo vidiĝas. <p>Neniu el tiuj estas ebligita norme, sed vi ĉiam povas asimili la lokon per premo la asimilbutonon en la ilzono.

en: <p>If this option is enabled (default), the location will be restored when you start Kate.<p><strong>Note</strong> that if the session is handled by the KDE session manager, the location is always restored.
eo: <p>Se tiu eklekto estas ebligita (norme), la loko renoviĝos, kiam vi startas la redaktilon. <p><strong>Notu</strong>, ke la loko ĉiam renoviĝas, se la seanco estas agata de la KDE-seancoadministrilo.

en: <p>If this option is enabled (default), the current filter will be restored when you start Kate.<p><strong>Note</strong> that if the session is handled by the KDE session manager, the filter is always restored.<p><strong>Note</strong> that some of the autosync settings may override the restored location if on.
eo: <p>Se tiu eklekto estas ebligita (norme), la nuna filtro renoviĝos, kiam vi startas la redaktilon. <p><strong>Notu</strong>, ke la filtro ĉiam renoviĝas, se la seanco estas agata de la KDE-seancoadministrilo. <p><strong>Notu</strong>, kelkaj memasimilecaj agordoj povas superstiri la renovitan lokon.

note: i18n: file ./data/kateui.rc line 43
en: &Document
eo: &Dokumento

note: i18n: file ./data/kateui.rc line 62
en: Sess&ions
eo: &Seanco

note: i18n: file ./data/kateui.rc line 85
en: &Window
eo: &Fenestro

en: <p>Kate comes with a nice set of plugins, providing simple
    and advanced features of all sorts.</p>
    <p>You can enable/disable plugins to suit your needs in the configuration dialog,
    choose <strong>Settings -&gt;configure</strong> to launch that.</p>
eo: <p>Kodredaktilo havas plezuran amason de kromaĵoj, kiuj disponebligas pli aŭ malpli nesimplajn eblecojn</p>
    <p>Vi povas (ne)ebligi kromaĵojn en la agordodialog por adapti la Kodredaktilon al viaj necesecoj.

en: <p>You can swap the characters on each side of the cursor just by pressing
    <strong>Ctrl+T</strong></p>
eo: <p>Vi povas interŝanĝi la signojn ambaŭflankajn de la kursoro per premo <strong>Ktrl+T</strong></p>

en: <p>You can export the current document as a HTML file, including
    syntax highlighting.</p>
    <p>Just choose <strong>File -&gt; Export -&gt; HTML...</strong></p>
eo: <p>Vi povas eksporti la nunan dokumenton kiel HTML-dosiero kun sintaksa akcento.<p>
    <p>Elektu <strong>Dosiero -&gt; Eksportu ->&gt; HTML...</strong></p>

en: <p>You can split the Kate editor as many times as you like and
    in either direction. Each frame has its own status bar and
    can display any open document.</p>
    <p>Just choose <br><strong>View -&gt; Split [ Horizontal | Vertical ]</strong></p>
eo: <p>Vi povas disigi la Kodredaktilon tiom fojo, kiom vi volas kaj je ĉiu direkto. Ĉiu kadro havas propran statzonon kaj vidigas ĉiujn malfermitajn dokumentojn.<p>
    <p>Elektu <br><strong>Rigardo -&gt; Disigu [ horizontale | vertikale ]</strong></p>

en: <p>You can drag the Tool views (<em>File List</em> and <em>File Selector</em>)
    to any side that you want them in Kate, or stack them, or even tear them off the
    main window.</p>
eo: <p>Vi povas treni la ilrigardojn (<em>Dosierlisto</em> kaj <em>Dosierelektilo</em>)
    al ĉiu flanko, kiun vi volas en Kodredaktilo, aŭ stakigi aŭ deŝiri de la ĉeja fenestro.</p>

en: <p>Kate has a built-in terminal emulator, just click on <strong>"Terminal"</strong> at
    the bottom to show or hide it as you desire.</p>
eo: <p>Kodredaktilo havas propan terminalimitaĵon. Kliku <strong>"Terminalo"</strong>n
    malsupre por videbligu aŭ nevidebligu ĝin lau via deziro.</p>

en: <p>Kate can highlight the current line with a
    <table bgcolor="yellow" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" width="100%"><tr><td>different
    background color.<strong>|</strong></td></tr></table></p>
    <p>You can set the color in the <em>Colors</em> page of the configuration
    dialog.</p>
eo: <p>Kodredaktilo povas akcenti la nunan linion per 
    <table bgcolor="yellow" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" width="100%"><tr><td>alia 
    fonkoloro.<strong>|</strong></td></tr></table></p>
    <p>Vi povas agordi la koloron per la kolorpaĝo de la agordodialogo.</p>

en: <p>You can open the currently edited file in any other application from within
    Kate.</p>
    <p>Choose <strong>File -&gt; Open With</strong> for the list of programs
    configured
    for the document type. There is also an option <strong>Other...</strong> to
    choose any application on your system.</p>
eo: <p>Vi povas malfermi la nune redaktata dosiero en ia alia aplikaĵo per Kodredaktilo.</p>
    <p>Elektu <strong>Dosiero ->&gt; Malfermu per</strong> por la listo de aplikaĵoj, kiuj 
    estas registritaj je la dokumenta tipo. Ankaŭ ekzistas opcio <strong>Aliaj...</strong> por 
    elekti ian aplikaĵon de la sistemo.</p>

en: <p>You can configure the editor to always display the line numbers and/or
    bookmark panes when started from the <strong>View Defaults</strong> page of the
    configuration dialog.</p>
eo: <p>Vi povas agordi la redaktilon, por ke ĝi ĉiam vidigu la lininumerojn kaj legosignojn,
    kiam ĝi estas startata el la <strong>Rigardaj normoj</strong> paĝo de la agordodialogo.</p>

en: <p>You can download new or updated <em>Syntax highlight definitions</em> from
    the <strong>Highlighting</strong> page in the configuration dialog.</p>
    <p>Just click the <em>Download...</em> button on the <em>Highlight Modes</em>
    tab (You have to be online, of course...).</p>
eo: <p>Vi povas elŝuti novan aŭ aktualigitan <em>Sintaksakcentajn difinojn</em> 
    de la <strong>Akcento</strong> paĝo je la agordodialog.</p>
    <p>Kliku la butonon (<em>Elŝutu...</em>) en la akcentmaniera tabo. 
    (Vi devas esti enreta.)</p>

en: <p>You can cycle through all open documents by pressing <strong>Alt+Left</strong>
    or <strong>Alt+Right</strong>. The next/previous document will immediately be displayed
    in the active frame.</p>
eo: <p>Vi povas ĉirkaŭiri inter ĉiuj malfermaj dokumentoj per premo de 
    <strong>Alt+maldekstren</strong> 
    aŭ <strong>Alt+dekstren</strong>. La sekvonta/pasinta dokumento tuj estos vidigata
    en la nuna kadro.</p>

en: <p>You can do cool sed-like regular expression replacements using <em>Command Line</em>.</p>
    <p>For example, press <strong>F7</strong> and enter <code>s /oldtext/newtext/g</code>
    to replace &quot;oldtext&quot; with &quot;newtext&quot; throughout the current
    line.</p>
eo: <p>Vi povas fari sed-programe regulesprimaj anstataŭigoj uzante <em>Skribu komandon</em.</p>
    <p>Ekzemple premu <strong>F7</strong> kaj enigu <code>s/malnovteksto/novteksto/g</code>
    por anstataŭigi &quot;malnovteksto&quot; kun &quot;novteksto&quot; tute en la nuna linio.</p>

en: <p>You can repeat your last search by just pressing <strong>F3</strong>, or
    <strong>Shift+F3</strong> if you want to search backwards.</p>
eo: <p>Vi povas kontinui vian pasintan serĉon per premo je <strong>F3</strong>.
    Por la alia direkto premu <strong>ŝovo+F3</strong>.</p>

en: <p>You can filter the files displayed in the <em>File Selector</em> tool view.
    </p>
    <p>Simply enter your filter in the filter entry at the bottom, for example:
    <code>*.html *.php</code> if you only want to see HTML and PHP files in the
    current folder.</p>
    <p>The File Selector will even remember your filters for you.</strong></p>
eo: <p>Vi povas filtri la vidigitajn dosierojn en la <em>Dosierelekteja</em> rigardo.</p>
    <p>Enigu vian filtron en la filtran enigejon malsupre, ekzample
    <code>*.html *.php</code>, se vi volas vidi HTML kaj PHP dosierojn en la
    nuna dosierujo.</p>
    <p>La dosierelektilo ja memortenas viajn filtrojn por vi.</p>

en: <p>You can have two views - or even more - of the same document in Kate. Editing
    in either will be reflected in both.</p>
    <p>So if you find yourself scrolling up and down to look at text at the other
    end of a document, just press <strong>Ctrl+Shift+T</strong> to split
    horizontally.</p>
eo: <p>Vi povas havi du aŭ ankaŭ pli multajn rigardojn de la sama dokumento 
    en Kodredaktilo. Redaktado de unu de ili estas videbla en ĉiuj.</p>
    <p>Do vi rulumas supren kaj malsupren por rigardi tekston diversloke, tiam
    premu <strong>Ktrl-Ŝovo-T</strong> por disigi horizontale.</p>

en: <p>Press <strong>F8</strong> or <strong>Shift+F8</strong> to switch to the
    next/previous frame.</p>
eo: <p>Premu <strong>F8</strong>Ŝovo+F8</strong> por ŝanĝi al la sekvontan/pasintan kadron.</p>
