enlightenment 0.16.6 - en to da translation catalogue (508 entries)

en: About Enlightenment %s
da: Om Enlightenment %s

en: Welcome to the %s version
    of the Enlightenment window manager.
    Enlightenment is still under development, but
    we have tried to iron out all the bugs that
    we can find. If you find a bug in the software,
    please do not hesitate to send in a bug report.
    See "Help" for information on joining the
    mailing list.
    
    This code was last updated on:
    %s
    
    Good luck. We hope you enjoy the software.
    
    The Rasterman - raster@rasterman.com
    Mandrake - mandrake@mandrake.net
    Kim Woelders - kim@woelders.dk
da: Velkommen til version %s af Enlightenment.
    Sidst opdateret %s
    
    God fornøjelse. Vi håber du får glæde af programmet.
    
    The Rasterman - raster@rasterman.com
    Mandrake - mandrake@mandrake.net
    Kim Woelders - kim@woelders.dk

en: %u references remain
da: %u referencer endnu

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file does not exist.
da: Der opstod en fejl under kørsel af programmet:
    %s
    Dette program kunne ikke køres.
    Det er fordi filen ikke eksisterer.

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is most probably because this program is not in the
    path for your shell which is %s. I suggest you read the manual
    page for that shell and read up how to change or add to your
    execution path.
da: Der opstod en fejl under kørsel af programmet:
    %s
    Dette program kunne ikke køres.
    Det er sikkert fordi programmet ikke er i din skals søgesti,
    som er %s. Jeg foreslår at du læser manualsiden (man) for
    din skal, og finder ud af hvordan du ændrer eller udvider den
    søgesti som skallen leder efter programmer i.

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    I am unsure as to why you could not do this. The file exists,
    is a file, and you are allowed to execute it. I suggest you look
    into this.
da: Der opstod en fejl under kørsel af programmet:
    %s
    Dette program kunne ikke køres.
    Jeg ved ikke hvorfor du ikke kunne gøre dette. Filen eksisterer,
    er en fil, og du har tilladelse til at køre den. Jeg foreslår
    at du ser nærmere på dette.

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file exists, is a file, but you are unable
    to execute it because you do not have execute access to this file.
da: Der opstod en fejl under kørsel af programmet:
    %s
    Dette program kunne ikke udføres.
    Det er fordi filen eksisterer, er en fil, men du kan ikke køre
    den fordi du ikke har kørerettigheder til denne fil.

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file is in fact a directory.
da: Der opstod en fejl under kørsel af programmet:
    %s
    Dette program kunne ikke køres.
    Det er fordi filen er en mappe.

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file is not a regular file.
da: Der opstod en fejl under kørsel af programmet:
    %s
    Dette program kunne ikke køres.
    Dette er fordi filen ikke er en normal fil.

en: There was an error running the program:
    %s
da: Der skete en fejl ved start af programmet:
    %s

en: Enlightenment Error
da: Enlightenment fejl

en: Enlightenment Message Dialog
da: Enlightenment meddelelsesdialog

en: Ignore this
da: Ignorér dette

en: Restart Enlightenment
da: Genstart Enlightenment

en: Quit Enlightenment
da: Afslut Enlightenment

en: Background definition information:
    Name: %s
    File: %s
da: Baggrundsdefinitionsinformation:
    Navn: %s
    Fil : %s

en: -NONE-
da: -INGEN-

en: No
    Background
da: Ingen
    baggrund

en: Unused backgrounds freed after %2i:%02i:%02i
da: Ubrugte baggrunde frigjorte efter %2i:%02i:%02i

en: Use background image
da: Brug baggrundsbillede

en: Keep aspect on scale
da: Bevar dimensioner ved skalering

en: Tile image across background
da: 'Tile' billede på baggrund

en: Move to Front
da: Flyt til front

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Unlist
da: Aflist

en: Delete File
da: Slet fil

en: Background
    Image
    Scaling
    and
    Alignment
da: Baggrund
    Billede
    Skalering
    og
    Justering

en: BG Colour
da: Bagg-farve

en: Red:
da: Rød:

en: Green:
da: Grøn:

en: Blue:
da: Blå:

en: Pre-scan BG's
da: Forskan baggrunde

en: Sort by File
da: Sortér efter fil

en: Sort by Attr.
da: Sortér efter egensk.

en: Sort by Image
da: Sortér efter billede

en: Use dithering in Hi-Colour
da: Brug dithering i Hi-Colour

en: Background overrides theme
da: Baggrund tilsidesætter tema

en: Enable background transparency compatibility mode
da: Aktivér baggrundskompatibilitetsmode

en: Background
da: Baggrund

en: Desktop Background Settings
da: Skrivebordsbaggrundsindstillinger

en: Enlightenment Desktop
    Background Settings Dialog
da: Indstillinger for
    skrivebordsbaggrunde

en: E IPC Error
da: E ipc-fejl

en: Received Unknown Client Message.
    Client Name:    %s
    Client Version: %s
    Message Contents:
    
    %s
da: Modtog ukendt klientmeddelelse.
    Klientnavn:    %s
    Klientversion: %s
    Meddelelsesindhold:
    
    %s

en: CONFIG: ignoring extra data in "%s"
da: KONFIG: ignorerer ekstra data i "%s"

en: CONFIG: missing required data in "%s"
da: KONFIG: manglende påkrævet data i "%s"

en: Theme versioning ERROR
da: Temaversionsfejl

en: Restart with Defaults
da: Genstart med standard værdier

en: Abort and Exit
da: Afbryd og afslut

en: ERROR:
    
    The configuration for the theme you are running is
    incompatible. It's config revision is %i.
    It needs to be marked as being revision <= %i
    
    Please contact the theme author or maintainer and
    inform them that in order for their theme to function
    with this version of Enlightenment, they have to
    update it to the current settings, and then match
    the revision number.
    
    If the theme revision is higher than Enlightenment's
    it may be that you haven't upgraded Enlightenment for
    a while and this theme takes advantages of new
    features in Enlightenment in new versions.
da: FEJL:
    
    Konfigurationen for temaet du har valgt er invalid.
    Dets revision er %i, men skal være <= %i.

en: Enlightenment Starting...
da: Enlightenment starter...

en: Settings...
da: Indstillinger...

en: Close
da: Luk

en: Create New Iconbox
da: Opret ny ikonboks

en: Icon size: %2d
da: Ikonstørrelse: %2d

en: Transparent background
da: Gennemsigtig baggrund

en: Hide inner border
da: Skjul indre ramme

en: Draw base image behind Icons
da: Placer ikoner på sokkel

en: Hide scrollbar when not needed
da: Skjul overflødig rullebjælke

en: Automatically resize to fit Icons
da: Variér størrelsen efter ikonerne

en: Alignment of anchoring when automatically resizing:
da: Forankring ved automatisk størrelsestilpasning:

en: Scrollbar side:
da: Rullebjælkeside:

en: Scrollbar arrows:
da: Rullebjælkepile:

en: Horizontal
da: Vandret

en: Left / Top
da: Venstre / Top

en: Vertical
da: Lodret

en: Right / Bottom
da: Højre / Bund

en: Both ends
da: Begge ender

en: End
da: Ende

en: None
da: Ingen

en: Show icon names
da: Vis ikonnavne

en: Animate when iconifying to this Iconbox
da: Animering ved minimering til denne ikonboks

en: Icon image display policy (if one operation fails, try the next):
da: Præferencer for ikoner:

en: Snapshot Windows, Use application icon, Use Enlightenment Icon
da: Skærmdumpsvindue, brug applikationsikon, brug Enlightenment ikon

en: Use application icon, Use Enlightenment Icon, Snapshot Window
da: Brug applikationsikon, brug Enlightenment ikon, skærmdumpsvindue

en: Use Enlightenment Icon, Snapshot Window
da: Brug Enlightenment ikon, skærmdumpsvindue

en: Enlightenment Iconbox
    Settings Dialog
da: Indstillinger for ikonbox

en: Hold down the mouse button and drag
    the mouse to be able to drag the desktop
    back and forth.
    Click right mouse button for a list of all
    Desktops and their applications.
    Click middle mouse button for a list of all
    applications currently running.
da: Hold venstre museknap nede og træk for at flytte
    skrivebordet frem og tilbage.
    Højreklik for at få en liste over alle skriveborde
    og deres vinduer.
    Midterklik for at få en liste over alle vinduer.

en: This is the Root desktop.
    You cannot drag the root desktop around.
    Click right mouse button for a list of all
    Desktops and their applications.
    Click middle mouse button for a list of all
    applications currently running.
da: Dette er 'root'-skrivebordet.
    Denne kan ikke flyttes.
    Højreklik for at få en liste over alle skriveborde
    og deres vinduer.
    Midterklik for at få en liste over alle vinduer.

en: Click here to raise this desktop
    to the top.
da: Klik her for at bringe dette
    skrivebord i front.

en: Click here to lower this desktop
    to the bottom.
da: Klik her for at placere dette
    skrivebord i baggrunden.

en: %i Desktops
da: %i skriveborde

en: %i Desktop
da: %i skrivebord

en: Number of virtual desktops:
da: Antal virtuelle skriveborde:

en: Slide desktops around when changing
da: Glidende skrivebordsskift

en: Desktop Slide speed:
da: Skrivebordsglidehastighed:

en: Wrap desktops around
da: Skriveborde wrapper rundt

en: Display desktop dragbar
da: Vis skrivebordstræklinie

en: Drag bar position:
da: Træklinieplacering:

en: Bottom
da: Bund

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Desks
da: Skriveborde

en: Multiple Desktop Settings
da: Indstillinger for multiple skriveborde

en: Enlightenment Multiple Desktop
    Settings Dialog
da: Indstillinger for
    multiple skriveborde

en: %i x %i
    Screens in size
da: %i x %i
    skærme i størrelse

en: 1
    Screen in size
da: 1
    skærm i størrelse

en: Virtual Desktop size:
da: Virtuel skrivebordsstørrelse:

en: Wrap virtual desktops around
da: Virtuelle skriveborde wrapper rundt

en: Edge Flip Mode:
da: Kantflipmodus

en: Off
da: Deaktiveret

en: On
da: Aktiveret

en: Only when moving window
da: Kun når et vindue flyttes

en: Resistance at edge of screen:
da: Modstand ved kanten af skærmen:

en: Areas
da: Virtuelle skriveborde

en: Virtual Desktop Settings
da: Indstillinger for virtuelle skriveborde

en: Enlightenment Virtual Desktop
    Settings Dialog
da: Indstillinger for
    virtuelle skriveborde

en: OK
da: Ok

en: Apply
da: Anvend

en: Attention !!!
da: Vigtigt !!!

en: Cannot enable Composite Manager.
    Use xdpyinfo to check that
    Composite, Damage, Fixes, and Render
    extensions are loaded.
da: Kan ikke aktivere Composite håndtering.
    Brug xdpyinfo til at se om
    Composite, Damage, Fixes, og Render
    extensions er til rådighed.

en: X server setup error
da: X-server opsætningsfejl

en: FATAL ERROR:
    
    This Xserver does not support the Shape extension.
    This is required for Enlightenment to run.
    
    Your Xserver probably is too old or mis-configured.
    
    Exiting.
da: FATAL FEJL:
    
    Din X-server understøtter ikke Shape extension.
    
    Din X-server er sikkert for gammel eller fejlkonfigureret.
    
    Afslutter.

en: Focus follows pointer
da: Fokus følger markør

en: Focus follows pointer sloppily
da: Fokus følger markør 'sjusket'

en: Focus follows mouse clicks
da: Fokus følger museklik

en: Clicking in a window always raises it
da: Klik på et vindue bringer det i front

en: All new windows first get the focus
da: Alle nye vinduer får fokus

en: Only new dialog windows get the focus
da: Kun nye dialogvinduer får fokus

en: Only new dialogs whose owner is focused get the focus
da: Kun nye dialogvinduer hvis ejer er i fokus, får fokus

en: Raise windows while switching focus
da: Løft vinduer ved fokusskift

en: Send mouse pointer to window while switching focus
da: Send markør til vindue ved fokusskift

en: Always send mouse pointer to window on focus switch
da: Send altid markør til vindue ved fokusskift

en: Display and use focus list
da: Vis og brug fokusliste

en: Include sticky windows in focus list
da: Inkluder klæbende vinduer in fokuslisten

en: Include shaded windows in focus list
da: Inkluder oprullede vinduer i fokuslisten

en: Include iconified windows in focus list
da: Inkluder minimerede vinduer i fokuslisten

en: Include windows on other desks in focus list
da: Inkluder vinduer på andre skriveborde i fokuslisten

en: Focus windows while switching
da: Fokuser vinduer under fokusskift

en: Raise windows after focus switch
da: Løft vinduer efter fokusskift

en: Send mouse pointer to window after focus switch
da: Send musemarkør til vindue efter fokusskift

en: Focuslist image display policy (if one operation fails, try the next):
da: Præferencer for fokusliste ikoner:

en: First E Icon, then App Icon
da: E ikon, applikationsikon

en: First App Icon, then E Icon
da: Applikationsikon, E ikon

en: Focus
da: Fokus

en: Focus Settings
da: Fokusindstillinger

en: Enlightenment Focus
    Settings Dialog
da: Fokusindstillinger

en: Effects
da: Effekter

en: Enable Effect: Raindrops
da: Aktivér effekt: Regndråber

en: Ripples
da: Krusninger

en: Waves
da: Bølger

en: Special FX Settings
da: Specialeffektindstillinger

en: Enlightenment Special Effects
    Settings Dialog
da: Indstillinger for
    specielle effekter

en: Window Group Selection
da: Vinduesgruppevalg

en: Enlightenment Window Group
    Selection Dialog
da: Enlightenment vinduesgruppe
    vælger dialog

en: Window Group Error
da: Vinduesgruppefejl

en: 
      This window currently does not belong to any groups.  
      You can only destroy groups or remove windows from groups  
      through a window that actually belongs to at least one group.
da: 
    Dette vindue er ikke med i nogen grupper.

en: 
      Currently, no groups exist or this window  
      already belongs to all existing groups.  
      You have to start other groups first.
da: 
    Dette vindue tilhører allerede alle
    eksisterende grupper

en: 
      Currently, no groups exist. You have to start a group first.
da: 
      Ingen grupper eksisterer for tiden. Du skal starte en gruppe først.

en:    Pick the group to configure:
da:    Vælg gruppe at indstille:

en:   The following actions are  
      applied to all group members:
da:   De følgende handlinger vil  
      gælde for alle gruppemedlemmer:

en: Changing Border Style
da: Ændrer kantstil

en: Iconifying
da: Ikonificerer

en: Killing
da: Dræber

en: Moving
da: Flytter

en: Raising/Lowering
da: Løfter/Sænker

en: Sticking
da: Klæber

en: Shading
da: Skygger

en: Mirror Shade/Iconify/Stick
da: Spejl oprulning/minimering/klæbning

en: Window Group Settings
da: Vinduegruppeindstillinger

en: Enlightenment Window Group
    Settings Dialog
da: Indstillinger for
    Grupper

en: 
      This window currently does not belong to any groups.
da: 
      Dette vindue hører ikke til i nogen grupper.

en:  Per-group settings:
da: Gruppeindstillinger

en:  Global settings:
da: Globale indstillinger:

en: Swap Window Locations
da: Ombyt vinduesplacering

en: Groups
da: Grupper

en: Default Group Control Settings
da: Standardgruppeindstillinger

en: Enlightenment Default
    Group Control Settings Dialog
da: Indstillinger for
    standardgrupper

en: Pick the group the window will belong to:
da: Vælg gruppen som vinduet skal tilhøre:

en: Select the group to remove the window from:
da: Vælg gruppen som vinduet skal fjernes fra:

en: Select the group to break:
da: Vælg gruppen som skal brydes:

en: Selection Error!
da: Fejl i 'Selection'!

en: Could not acquire selection: %s
da: Kunne ikke få fat i Selection: %s

en: Iconbox Options
da: Ikonboks...

en: Iconbox Settings
da: Ikonboksindstillinger

en: Message
da: Meddelelse

en: Enlightenment Version : %s
    code is current to    : %s
da: Enlightenment version : %s
    kode er fra dato      : %s

en: e16 was built without %s support
da: e16 er bygget uden understøttelse for %s

en: sound
da: lyd

en: Enlightenment IPC Commands Help
da: Enlightenment IPC kommandohjælp

en: Use "help all" for descriptions of each command
    Use "help <command>" for an individual description
da: Brug "help all" for en beskrivelse af hver kommando
    Brug "help <kommando>" for en individuel beskrivelse

en: Commands currently available:
da: Kommandoer tilgængelige lige nu:

en: Use "help full" for full descriptions of each command
da: Brug "help full" for den fulde beskrivelse af alle kommandoer

en: Use "help <command>" for an individual description
da: Brug "help <kommando>" for individuel beskrivelse

en:          <command>     : <description>
da:          <kommando> : <beskrivelse>

en: %s must be a directory in which you have
    read, write, and execute permission.
da: %s skal være et katalog hvor du har
    læse, skrive og eksekveringsret.

en: Magnifier
da: Forstørrelsesglas

en: Themes
da: Tema

en: Border
da: Ramme

en: Window List
da: Vinduesliste

en: Go to this Desktop
da: Gå til dette skrivebord

en: Desktop %i
da: Skrivebord %i

en: Show/Hide this group
da: Vis/skjul denne gruppe

en: Iconify this group
da: Ikonificér denne gruppe

en: Group %i
da: Gruppe %i

en: Animated display of menus
da: Animeret visning af menuer

en: Always pop up menus on screen
da: Hold menuer inden for skærmen

en: Warp pointer after moving menus
da: Flyt markør efter flytning af menuer

en: Menus
da: Menuer

en: Menu Settings
da: Menuindstillinger

en: Enlightenment Menu
    Settings Dialog
da: Indstillinger for
    menuer

en: Theme transparency: %2d
da: Gennemsigtighed af tema: %2d

en: Changes Might Require Restart:
da: Ændringer kræver muligvis genstart.

en: Borders:
da: Rammer:

en: Menus:
da: Menuer:

en: Hilights:
da: Fremhævet:

en: E Widgets:
da: E elementer:

en: E Dialogs:
da: E dialoger:

en: Tooltips:
da: Værktøjstips:

en: Opaque
da: Ugennemsigtig

en: Glass
da: Glas

en: Transparency
da: Gennemsigtighed

en: Selective Transparency Settings
da: Temagennemsigtighedsindstillinger

en: Enlightenment Selective Transparency
    Settings Dialog
da: Indstillinger for
    temagennemsigtighed

en: Window Options
da: Vinduesindstillinger

en: Iconify
da: Ikonificér

en: Annihilate
da: Dræb

en: Stick / Unstick
da: Klæb / klæb ikke

en: Desktop Options
da: Skrivebordsindstillinger

en: Pager Settings...
da: Skærmoversigtsindstillinger...

en: Snapshotting Off
da: Billedtagning fra

en: High Quality Off
da: Høj kvalitet fra

en: High Quality On
da: Høj kvalitet på

en: Snapshotting On
da: Billedtagning på

en: Zoom Off
da: Aktivér zoom

en: Zoom On
da: Deaktiver zoom

en: Pager scanning speed:
da: Skærmoversigts-skanningshastighed:

en: lines per second
da: linier pr sekund

en: Enable pager display
da: Brug Skærmoversigt

en: Pager Mode:
da: Skærmoversigtsmodus

en: Simple
da: Simpel

en: Make miniature snapshots of the screen
da: Lav miniaturebilleder af skærmen

en: Live Update
da: Opdater ved ændringer

en: Smooth high quality snapshots in snapshot mode
da: Høj kvalitet af baggrunde i 'snapshot' modus

en: Zoom in on pager windows when mouse is over them
da: Zoom ind på skærmoversigtsvinduer når musen er over

en: Pop up window title when mouse is over the window
da: Vis vinduets navn når markøren er over vinduet

en: Continuously scan screen to update pager
da: Skan skærmen kontinuerligt for at opdatere oversigt

en: Mouse button to select and drag windows:
da: Museknap til at vælge og trække vinduer:

en: Middle
da: Midt

en: Mouse button to select desktops:
da: Museknap til at vælge skriveborde:

en: Mouse button to display pager menu:
da: Museknap til at vise oversigtsmenu:

en: Pagers
da: Skærmoversigter

en: Pager Settings
da: Indstillinger for skærmoversigter

en: Enlightenment Desktop & Area
    Pager Settings Dialog
da: Indstillinger for
    skærmoversigter

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: 
    
        Are you sure you wish to log out ?
da: 
    
        Er du sikker på at du ønsker at logge ud ?

en:   Yes, Shut Down
da:   Ja, luk ned

en:   Yes, Reboot
da:   Ja, genstart

en:   Yes, Log Out
da:   Ja, log ud

en:   No
da:   Nej

en: Enable Session Script
da: Aktivér sessionsscripts

en: Enable Logout Dialog
da: Aktivér Logout dialog

en: Enable Reboot/Halt on Logout
da: Aktivér Genstart/Luk ned ved Logout

en: Session Settings
da: Sessionsindstillinger

en: Enlightenment Session
    Settings Dialog
da: Indstillinger for
    sessioner

en: Move Methods:
da: Flyttemetoder:

en: Resize Methods:
da: Størrelsesændrings metoder:

en: Technical
da: Teknisk

en: Box
da: Boks

en: Shaded
da: Oprullet

en: Semi-Solid
da: Semi-solid

en: Translucent
da: Gennemsigtig

en: Avoid server grab
da: Undgå X-server lås

en: Move/Resize Geometry Info Postion:
da: Geometriinformationsposition:

en: Window Center (O/T/B Methods)
da: Centrum af vindue

en: Always Screen corner
da: Hjørne af skærmen

en: Don't show
da: Vis ikke

en: Default Resize Policy:
da: Standard modus for ændring af position/størrelse:

en: Conservative
da: Konservativ

en: Available
da: Til rådighed

en: Absolute
da: Absolut

en: Update window while moving
da: Opdater vindue mens det flyttes

en: Synchronize move/resize with application
da: Synkroniser flytning/størrelsesændring med applikationen

en: Move/Resize
da: Flytning/Størrelse

en: Move & Resize Settings
da: Indstillinger for flytning og størrelsesændring

en: Enlightenment Move & Resize
    Method Settings Dialog
da: Indstillinger for
    flytning og størrelsesændring

en: Dialog windows appear together with their owner
da: Dialogvinduer kommer frem ved siden af deres ejer

en: Switch to desktop where dialog appears
da: Skift til skrivebord hvor dialog dukker op

en: Place windows manually
da: Placér vinduer manuelt

en: Place windows under mouse
da: Placér vinduer under markør

en: Slide windows in when they appear
da: Vinduer glider ind på skærmen når de oprettes

en: Slide windows around when cleaning up
da: Vinduer glider rundt når der ryddes op på skrivebordet

en: Slide Method:
da: Glidningsmetode:

en: Appear Slide speed:
da: Glidehastighed ved oprettelse:

en: Cleanup Slide speed:
da: Glidehastighed ved oprydning:

en: Animate shading and unshading of windows
da: Animeret op/nedrulning af vinduer

en: Window Shading speed:
da: Op/nedrulninghastighed:

en: Ignore struts
da: Ignorér 'struts'

en: Raise fullscreen windows
da: Løft fuldskærmsvinduer

en: Place windows on another head when full
da: Placér vinduer på anden skærm hvis fuld

en: Placement
da: Placering

en: Window Placement Settings
da: Indstillinger for vinduesplacering

en: Enlightenment Window Placement
    Settings Dialog
da: Indstillinger for
    vinduesplacering

en: Raise Windows Automatically
da: Løft vinduer automatisk

en: Autoraise delay:
da: Forsinkelse:

en: Autoraise
da: Autoløft

en: Autoraise Settings
da: Autoløftindstillinger

en: Enlightenment Automatic Raising
    of Windows Settings Dialog
da: Indstillinger for
    automatisk løft af vinduer

en: Enable Dialog Headers
da: Aktivér dialoghoveder

en: Enable Button Images
da: Aktivér billeder i knapper

en: Enable sliding startup windows
da: Aktivér glidende vinduer under start

en: Use saveunders to reduce window exposures
da: Brug saveunders til at reducere vindueseksponeringer

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Miscellaneous Settings
da: Diverse indstillinger

en: Enlightenment Miscellaneous
    Settings Dialog
da: Indstillinger for
    diverse funktioner

en: Enable Composite
da: Aktivér composite

en: Enable Fading
da: Aktivér fading

en: Fading Speed:
da: Fadinghastighed:

en: Shadows Off
da: Ingen skygger

en: Shadows Sharp
da: Skarpe skygger

en: Shadows Sharp2
da: Skarpe skygger(2)

en: Shadows Blurred
da: Uskarpe skygger

en: Default focused window opacity:
da: Standard uigennemsigtighed for aktivt vindue:

en: Default unfocused window opacity:
da: Standard uigennemsigtighed for inaktivt vindue:

en: Default pop-up window opacity:
da: Standard uigennemsigtighed for pop-op vinduer:

en: Composite Settings
da: Compositeindstillinger

en: Enlightenment Composite
    Settings Dialog
da: Indstillinger for
    composite

en: Enlightenment Settings
da: Enlightenment indstillinger

en: Another Window Manager is already running
da: En anden vindueshåndtering kører allerede

en: Another Window Manager is already running.
    
    You will have to quit your current Window Manager first before
    you can successfully run Enlightenment.
da: En anden vinduesmanager er aktiv.
    
    Du er nødt til at lukke den ned før du kan bruge Enlightenment.

en: X server version error
da: X-server versionsfejl

en: Ignore this error
da: Ignorér denne fejl

en: Title:
da: Titel:

en: Name:
da: Navn:

en: Class:
da: Klasse:

en: Command:
da: Kommando:

en: Track Changes
da: Opdater ved ændring

en: Location
da: Placering

en: Border style
da: Rammestil

en: Size
da: Størrelse

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Shaded state
da: Skyggestadie

en: Sticky state
da: Klæbestadie

en: Stacking layer
da: Stablingslag

en: Window List Skip
da: Vindues 'skiplister'

en: Opacity
da: Gennemsigtighed

en: Shadowing
da: Skygger

en: Flags
da: Diverse (låse mm.)

en: Restart application on login
da: Genstart applikation ved logind

en: Remember this window's group(s)
da: Husk dette vindues gruppe(r)

en: Remembered Application Attributes
da: Huskede applikationsattributter

en: Select the attributes of this
    window you wish to Remember
    from now on
da: Vælg de attributter for dette vindue
    du ønsker at huske

en: Delete
da: Slet

en: Remembered Settings...
da: Huskede indstillinger...

en: Unused
da: Ubrugt

en: There are no active windows with remembered attributes.
da: Der er ingen vinduer med huskede attributter

en: Remember
da: Husk

en: Remembered Windows Settings
da: Huskede vinduesattributter

en: Enlightenment Remembered
    Windows Settings Dialog
da: Indstillinger for
    vinduer med huskede attributter

en: Error saving snaps file
da: Fejl ved gemning af skærmdumpsfil

en: Error finding sound file
da: Kunne ikke finde lydfil

en: Warning!  Enlightenment was unable to load the
    following sound file:
    %s
    Enlightenment will continue to operate, but you
    may wish to check your configuration settings.
da: Advarsel! e16 kunne ikke læse denne lydfil:
    %s

en: Error initialising sound
da: Fejl under opstart af lyd

en: Audio was enabled for Enlightenment but there was an error
    communicating with the audio server (Esound). Audio will
    now be disabled.
da: Der var et problem med at kommunikere med audioserveren (esound).
    Lyd vil nu blive deaktiveret.

en: Enable sounds
da: Brug lyde

en: Sound
da: Lyd

en: Audio Settings
da: Lydindstillinger

en: Enlightenment Audio
    Settings Dialog
da: Indstillinger for lyd

en: Systray Error!
da: Systray fejl!

en: Systray went elsewhere?!?
da: 'Systray'et forsvandt?!?

en: Only one systray is allowed
da: Der kan kun være en Systray

en: Could not activate systray
da: Kunne ikke aktivere Systray

en: Systray Options
da: Systray...

en: Systray Settings
da: Systray indstillinger

en: Theme %s does not contain a %s file
da: Tema %s indeholder ikke en %s fil

en: Unknown
da: Ukendt

en: Bad Theme
da: Dårligt tema

en: Display Tooltips
da: Vis værktøjstips

en: Display Root Window Tips
da: Vis 'root'-vindue tips

en: Tooltip Delay:
da: Forsinkelse:

en: Tooltips
da: Værktøjstips

en: Tooltip Settings
da: Værktøjstipsindstillinger

en: Enlightenment Tooltip
    Settings Dialog
da: Indstillinger for
    værktøjstips

en: Click and drag to move desktop
    (on any desktop but desktop 0)
da: Klik og træk for at flytte skrivebordet
    (undtagen skrivebord 0)

en: Switch Desktops
da: Skift skrivebord

en: Go to the next desktop.
da: Gå til næste skrivebord

en: Go to the previous desktop.
da: Gå til foregående skrivebord

en: Move
da: Flyt

en: Move this window.
da: Flyt dette vindue

en: Shade/Unshade this window.
da: Rul dette vindue op/ned.

en: Show the Window Options menu.
da: Vis vinduesindstillinger

en: Show/Hide group borders.
da: Vis/skjul rammer for denne gruppe

en: Start a group.
da: Start en gruppe

en: Add to current group.
da: Tilføj til aktiv gruppe

en: Break this window's group.
da: Slet denne vinduesgruppe

en: Shade.
da: Rul op

en: Unshade.
da: Rul ned

en: Resize
da: Størrelse

en: Resize this window.
da: Størrelse

en: Resize Horizontally
da: Horisontal størrelse

en: Resize this window horizontally.
da: Ændr vinduets bredde

en: Resize Vertically
da: Lodret størrelse

en: Resize this window vertically.
da: Ændr vinduets højde

en: Close this window.
da: Luk vinduet

en: Forcibly destroy this window.
da: Ødelæg vinduet

en: Maximize Height
da: Maksimer højde

en: Toggle between maximum screen height and normal height.
da: Skift mellem maksimal højde og normal højde

en: Maximize Width
da: Maksimer bredde

en: Toggle between maximum screen width and normal width.
da: Skift mellem maksimal bredde og normal bredde

en: Maximize
da: Maksimer

en: Toggle between maximum screen size and normal size.
da: Skift mellem maksimal størrelse og normal størrelse

en: Send To Another Desktop
da: Send til et andet skrivebord

en: Send this Window to the next desktop.
da: Send vindue til næste skrivebord

en: Send this Window to the previous desktop.
da: Send vindue til foregående skrivebord

en: Snapshot
da: Husk tilstand

en: This button does nothing interesting.
da: Denne knap gør ikke noget interessant.

en: Shade/Unshade
da: Rul op/ned

en: Iconify (Minimize) this window.
da: Minimer dette vindue.

en: More Buttons
da: Flere knapper

en: Show more buttons.
da: Vis flere knapper

en: Raise
da: Løft

en: Raise this window to the top.
da: Bring dette vindue i front

en: Lower
da: Sænk

en: Lower this window.
da: Sænk dette vindue

en: Stick/Unstick
da: Klæb/klæb ikke

en: Toggle the Omnipresent (visible on all Desktops) state of this window.
da: Aktivér/deaktivér klæbende tilstand.

en: Clicking your mouse on the desktop will perform
    the following actions
da: Ved at klikke på skrivebordet kan du gøre følgende

en: Display User Menus
da: Vis brugermenu

en: Display Enlightenment Menu
da: Vis Enlightenment menu

en: Display Settings Menu
da: Vis indstillingsmenu

en: Display Task List Menu
da: Vis vinduesliste menu

en: Display Desktop Menu
da: Vis skrivebordsmenu

en: Display Group Menu
da: Vis gruppemenu

en: Go Back a Desktop
da: Gå til forrige skrivebord

en: Go Forward a Desktop
da: Gå til næste skrivebord

en: Backgrounds
da: Baggrunde

en: Desktop Operations
da: Skrivebordsopsætning

en: Cleanup Desktop
da: Ryd op på skrivebordet

en: Goto Next Desktop
da: Gå til næste skrivebord

en: Goto Previous Desktop
da: Gå til foregående skrivebord

en: Create Systray
da: Opret 'systray'

en: Show Magnifier
da: Vis Forstørrelsesglas

en: User Menus
da: Brugermenu

en: Settings
da: Indstillinger

en: Maintenance
da: Vedligeholdelse

en: Help
da: Hjælp

en: About Enlightenment
da: Om Enlightenment

en: About this theme
da: Om dette tema

en: Restart
da: Genstart

en: Log Out
da: Log ud

en: Purge config file cache
da: Slet konfigurationscache

en: Purge pager background cache
da: Slet pager'ens baggrundscache

en: Purge background selector cache
da: Slet baggrundsvælgercache

en: Purge all caches
da: Slet alle caches

en: Query config file cache usage
da: Vis configurationcacheforbrug

en: Query pager background cache usage
da: Vis baggrundscacheforbrug

en: Query background selector cache usage
da: Vis baggrundsvælgercacheforbrug

en: Query all cache usage
da: Vis cacheforbrug

en: Regenerate Menus
da: Regenerer menu'er

en: Enlightenment Settings ...
da: Enlightenment indstillinger ...

en: Focus Settings ...
da: Fokusindstillinger ...

en: Move & Resize Settings ...
da: Flyt og ændr størrelse-indstillinger ...

en: Window Placement Settings ...
da: Vinduesplaceringsindstillinger ...

en: Multiple Desktop Settings ...
da: Flerskrivebordsindstillinger ...

en: Virtual Desktop Settings ...
da: Virtuel skrivebordsindstillinger ...

en: Pager Settings ...
da: Skærmoversigtsindstillinger ...

en: Menu Settings ...
da: Lydindstillinger ...

en: Autoraise Settings ...
da: Autoløftindstillinger ...

en: Tooltip Settings ...
da: Værktøjstipsindstilinger ...

en: Audio Settings ...
da: Lydindstillinger ...

en: Group Settings ...
da: Gruppeindstillinger ...

en: Remember Settings ...
da: Huskeindstillinger ...

en: Special FX Settings ...
da: Specialeffektindstillinger ...

en: Desktop Background Settings ...
da: Skrivebordsbaggrundsindstillinger ...

en: Theme Transparency Settings ...
da: Temagennemsigtighedsindstillinger ...

en: Composite Settings ...
da: Compositeindstillinger ...

en: Session Settings ...
da: Sessionsindstillinger ...

en: Miscellaneous Settings ...
da: Diverse indstillinger ...

en: Remember...
da: Husk...

en: Window Size
da: Vinduesstørrelse

en: Set Stacking
da: Sæt stakbling

en: Set Border Style
da: Sæt rammestil

en: Window Groups
da: Vinduesgrupper

en: Configure this window's group(s)
da: Konfigurer dette vindues gruppe(r)

en: Start a new group
da: Start en ny gruppe

en: Add this window to the current group
da: Tilføj dette vindue til den aktive gruppe

en: Select group to add this window to
da: Vælg gruppen som vinduet skal tilføjes til

en: Remove this window from a group
da: Fjern dette vindue fra en gruppe

en: Destroy a group this window belongs to
da: Nedlæg en gruppe som dette vindue tilhører

en: Stacking
da: Stabling

en: Below
da: Under

en: Above
da: Over

en: On Top
da: Øverst

en: Toggle Skip Window Lists
da: Aktivér/deaktivér skip vindueslister

en: Toggle Fixed Position
da: Aktivér/deaktivér låst position

en: Toggle Fixed Size
da: Aktivér/deaktivér låst størrelse

en: Toggle Never Focus
da: Aktivér/deaktivér fokuser aldrig

en: Toggle Click to Focus
da: Aktivér/deaktivér klik for at fokusere

en: Toggle Never Use Area
da: Aktivér/deaktivér brug aldrig område

en: Toggle Button Grabs
da: Aktivér/deaktivér museknap 'grabs'

en: 40%
da: 30%

en: Focused opacity 100%
da: Fokuseret uigennemsigtighed 100%

en: Focused opacity follows unfocused
da: Fokuseret uigennemsigtighed følger ufokuseret

en: Toggle Fading
da: Aktivér/deaktivér fading

en: Toggle Shadows
da: Aktivér/deaktivér skygger

en: Max Size Toggle
da: Aktivér/deaktivér max størrelse

en: Available Max Size Toggle
da: Aktivér/deaktivér til rådighed værende størrelse

en: Absolute Max Size Toggle
da: Aktivér/deaktivér max størrelse

en: Span Xinerama Screens
da: Spænd over Xinerama skærmene

en: Max Height Toggle
da: Aktivér/deaktivér max højde

en: Available Max Height Toggle
da: Aktivér/deaktivér til rådighed værende højde

en: Absolute Max Height Toggle
da: Aktivér/deaktivér maksimal højde

en: Max Width Toggle
da: Aktivér/deaktivér max bredde

en: Available Max Width Toggle
da: Aktivér/deaktivér til rådighed værende bredde

en: Absolute Max Width Toggle
da: Aktivér/deaktivér max bredde

en: Fullscreen/Normal
da: Fuldskærm/Normal

en: Zoom/Unzoom
da: Zoom ind/ud

en: User Application List
da: Brugerapplikationsliste

en: Other
da: Andet
